Strona główna

Aktualności

Podopieczni

Przekazanie 1% podatku

Statut

Poradnik pacjenta

Czym jest białaczka

Jak zostać Dawcą

Informacja dla Dawców

Pobranie szpiku. Filmy

Labolatoria

Przeszczepy szpiku

Rodzaje transplantacji

Koszty pozyskiwania szpiku

Test dawców

Strategia doboru Dawcy

Prawidłowe wyniki morfologii

Rozliczenie zbiórki publicznej z 2003 r.

Sponsorzy

Baner

Patronujemy:









statystyka



83-400 Kościerzyna, ul. Wyspiańskiego 18a, tel./fax (0-58) 680-84-58 w godz. 10.00 - 20.00
oraz tel. kom. 512 327 617, e-mail: kafund@wp.pl

6.04.2018

Minął kolejny rok i nadszedł czas naszej wiosennej akcji. Już po raz trzynasty wspólnie z ogólnopolską Fundacją Przeciwko Leukemii przeprowadzimy akcję badań i rejestracji potencjalnych dawców szpiku do polskiego Rejestru Dawców PL3, pod hasłem "Podaruj cząstkę siebie".
Polski Rejestr PL3 przekazuje szpik klinikom bezpłatnie, nie pobiera również żadnych opłat od dawców i pacjentów, a pozyskane dane są dobrem narodowym, udostępnianym na zasadach wzajemności Światowemu Bankowi Potencjalnych Dawców Szpiku.


Serdecznie zapraszamy do udziału.






Rozpoczynamy:
9 kwietnia - poniedziałek
od godz. 8.00
Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 (EKONOMIK)
ul. Sikorskiego 1, Kościerzyna

od godz. 10.00
Powiatowy Zespół Szkół Nr 2 (BUDOWLANKA)
ul. Wybickiego 1, Kościerzyna

od godz. 11:15
I Liceum Ogólnokształcące (OGÓLNIAK)
ul. Krasickiego 1, Kościerzyna


10 kwietnia - wtorek

od godz. 10.00 do 11.00
Zespół Szkół Drzewnych
ul. Kartuska 48, Kościerzyna

Serdecznie zapraszamy i prosimy o rozpowszechnienie informacji.
Małgorzata Szczepaniak 600 887 035
Roman Zwiercan 512 327 617
Małgorzata Zwiercan 501 299 757

4.04.2017
Kolejny rok minął niepostrzeżenie i nadszedł czas naszej corocznej akcji. Serdecznie zapraszamy do udziału.






Szanowni Państwo, Mam przyjemność poinformować, że 6 i 7 kwietnia 2017 r.(czwartek i piątek) odbędzie się już dwunasty raz w Kościerzynie, akcja badań i rejestracji potencjalnych dawców szpiku, pod hasłem "Podaruj cząstkę siebie". Organizowana jest przez Kaszubską Fundację "Podaruj Dzieciom Nowe Życie" wspólnie z ogólnopolską Fundacją Przeciwko Leukemii.
Podczas jedenastu poprzednich, organizowanych corocznie w kwietniu akcji zarejestrowaliśmy w polskim rejestrze PL3 około 2700 osób z Kościerzyny i okolic. Polski Rejestr PL3 przekazuje szpik polskim klinikom bezpłatnie, nie pobiera również żadnych opłat od dawców i pacjentów a pozyskane dane są dobrem narodowym, udostępnianym na zasadach wzajemności Światowemu Bankowi Potencjalnych Dawców Szpiku.
Rozpoczynamy:

6 kwietnia - czwartek od godz. 8.00
POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 (EKONOMIK) ul. Sikorskiego 1, Kościerzyna
od godz. 10.00
POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 (BUDOWLANKA) ul. Wybickiego 1, Kościerzyna
od godz. 12.00
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (OGÓLNIAK) ul. Krasickiego 1, Kościerzyna

7 kwietnia - piatek od godz. 8.00 do 10.00
Zespół Szkół Drzewnych ul. Kartuska 48, Kościerzyna
od godz. 11.00 Zakłady Porcelany Stołowej "Łubiana" w Lubianie, gabinet pielęgniarski

Przypomnę: 5 czerwca 2007 roku odbyło się pierwsze pobranie szpiku od dawcy z Kościerzyny. Szczęśliwcem, który uratował życie kilkuletniej dziewczynce jest, dziś 25 letni Mateusz. Zgłosił się do rejestru podczas rekrutacji w Budowlance w 2006r.

Do chwili obecnej możemy pochwalić się 8 osobami, które zgłosiły się do rejestru podczas naszych akcji, i które miały możliwość oddać cząstkę siebie ratując chorym życie.

Serdecznie zapraszamy i prosimy o rozpowszechnienie informacji.
Małgorzata Szczepaniak 600 887 035 Roman Zwiercan 512 327 617 Małgorzata Zwiercan 501 299 757

18.04.2016
Kolejny rok i kolejna akcja



Szanowni Państwo,
Mam przyjemność poinformować, że 18 kwietnia 2016 r.(poniedziałek) odbędzie się już jedenasty raz w Kościerzynie, akcja badań i rejestracji potencjalnych dawców szpiku, pod hasłem "Podaruj cząstkę siebie". Organizowana jest przez Kaszubską Fundację "Podaruj Dzieciom Nowe Życie" wspólnie z ogólnopolską Fundacją Przeciwko Leukemii.

Podczas dziesięciu poprzednich, organizowanych corocznie w kwietniu akcji zarejestrowaliśmy w polskim rejestrze PL3 około 2500 osób z Kościerzyny i okolic.
Polski Rejestr PL3 przekazuje szpik polskim klinikom bezpłatnie, nie pobiera również żadnych opłat od dawców i pacjentów a pozyskane dane są dobrem narodowym, udostępnianym na zasadach wzajemności Światowemu Bankowi Potencjalnych Dawców Szpiku.

Rozpoczynamy:
od godz. 8.00
POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 (EKONOMIK)
ul. Sikorskiego 1, Kościerzyna

od godz. 10.00
POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 (BUDOWLANKA)
ul. Wybickiego 1, Kościerzyna

od godz. 12.00
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (OGÓLNIAK)
ul. Krasickiego 1, Kościerzyna


Przypomnę: 5 czerwca 2007 roku odbyło się pierwsze pobranie szpiku od dawcy z Kościerzyny. Szczęśliwcem, który uratował życie kilkuletniej dziewczynce jest, dziś 24 letni Mateusz. Zgłosił się do rejestru podczas rekrutacji w Budowlance w 2006r.

Do chwili obecnej możemy pochwalić się już 8 osobami, które zgłosiły się do rejestru podczas naszych akcji, i które miały możliwość oddać cząstkę siebie ratując chorym życie.

Serdecznie zapraszamy i prosimy o rozpowszechnienie informacji.
Małgorzata Szczepaniak 600 887 035
Roman Zwiercan 512 327 617
Małgorzata Zwiercan 501 299 757

14.04.2015
Już po raz dziesiąty przeprowadziliśmy w Kościerzynie akcję rekrutacji potencjalnych dawców szpiku. Tegoroczna rejestracja odbyła się w Zespole Szkół nr 1 - Ekonomiku, w Budowlance i Ogólniaku. Uczniowie z zespołu szkół drzewnych zgłosili się do Ogólniaka.
Miło nam poinformować, że łącznie z Kościerzyny i okolic mamy już zgłoszonych prawie 2500 potencjalnych dawców szpiku.
Na ten moment wiemy, że już siedem osób z tego grona oddało swój szpik ratując w ten sposób "swoich bliźniaków genetycznych".

6.07.2014
Już 20 lipca odbędzie się kolejna akcja, tym razem organizowana razem ze Starostwem Powiatowym z Kościerzyny.

Początek planowany jest o godzinie 12 na kościerskim rynku.
Akcja połączona będzie z festynem, który poprowadzi w naszym imieniu Krzysiek Skiba (niestety bez Big Cyca :) ).
Ze strony Starostwa całością zarządzał będzie Tomek Szala, kierownik Biura Promocji.
Na scenie zobaczymy między innymi Weronikę Korthals.
Poza nią mnóstwo miejscowych artystów ale na ten moment nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów. Zakończenie planowane jest na godzinę 20.

27-29.06.2014
Na zaproszenie Fundacji Przeciwko Leukemii wzięliśmy udział, już po raz 8 w zjeździe dawców i biorców szpiku. W tym roku spotkanie zorganizowane zostało w Szczecinku.

Poniżej artykuł z poratu szczecineckiego.

Pełne poruszających emocji chwile towarzyszyły VIII Zjazdowi Dawców Szpiku i Wolontariuszy skupionych wokół Fundacji Przeciwko Leukemii. Jak co roku Bracia i Siostry Krwi spotkali się w Szczecinku. W sobotę, 28 czerwca w kinie Wolność odbyła się uroczysta gala, w której wzięło udział ponad 200 osób z całej Polski.

Celem spotkań inicjowanych przez fundację jest popularyzacja idei dawstwa szpiku kostnego, jak również integracja środowisk dawców i biorców. Gali, która od 6 lat organizowana jest nad Trzesieckiem, towarzyszą występy artystyczne szczecineckich podopiecznych Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. W tym roku na scenie kina Wolność zaprezentowali się m.in. Młodzieżowa Orkiestra ?Prokop Band?, reprezentująca Studio Wokalne Julia Leśniewska oraz mali tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego ?Aida?.

Tym razem Zjazd Dawców Szpiku i Wolontariuszy był także okazją, by zwrócić uwagę na problemy osób chorych. Jedną z bolączek jest nagminne wycofywanie się dawców, którzy znajdują się w rejestrze, z procedury przeszczepienia szpiku.

- Ostatnio dużo się o tym mówi. Pojawiły się nawet głosy, że na potencjalnych dawców, którzy chcą się wycofać, trzeba nałożyć jakieś sankcje. Ja uważam, że są to opinie niesłuszne i głęboko niesprawiedliwe ? podkreślił dr Leszek Kauc z Fundacji Przeciwko Leukemii. ? Dawca ma prawo do wycofania się, niezależnie od tego, co myślą inni i jaki ma to wpływ na chorego. Ośrodku poszukujące dawców muszą być na to przygotowane.

Zdaniem Leszka Kauca, winę za to, że ktoś, kto zarejestrował się w bazie dawców szpiku, w ostatniej chwili zmienia zdanie, ponoszą robione na fali emocji akcje propagujące dawstwo. Głośne medialnie kampanie, zamiast uświadamiać i edukować, z czym wiąże się fakt znalezienia się w rejestrze, stawiają na masową i nieprzemyślaną spontaniczność. Potem okazuje się, że wielu osobom brakuje czasu lub chęci.

- Całkowity odsetek dawców, którzy się wycofują z procedury, wynosi 47 procent. To prawie połowa ? zaznaczył Leszek Kauc. ? Wśród dawców krajowych wycofuje się 33 proc. A jak jest w naszej fundacji? U nas odsetek ten wynosi 4,8 proc. Różnica jest zasadnicza. Ale my prowadzimy rekrutację dawców pod specyficznym kątem. Nasi wolontariusze zniechęcają tych, którzy są niezdecydowani. To bardzo dobrze działa.

Innym problemem, na który zwrócono uwagę podczas gali, są złe regulacje prawne, utrudniające odpowiedni dobór dawców. Jak akcentowali reprezentujący fundację Monika Sankowska i Leszek Kauc, sytuacja chorujących na białaczki w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Wszystko przez źle działającą ustawę o przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Problemem jest złe finansowanie procedury pozyskiwania dawców i niedostosowana do rzeczywistych praktyk, absurdalna biurokracja.

Zjazd Dawców Szpiku i Wolontariuszy to także pierwsze spotkania osób cierpiących na białaczkę z tymi, którzy podarowali im drugie życie. Wielu osobom trudno jest w takich chwilach powstrzymać się od łez. Podobnie było i tym razem. Trudno było opanować emocje, kiedy Wiktor, Zuzia, Martin, Konrad i Ewa poznawali dawców, dzięki którym wciąż mogą się dzielić radością życia z bliskimi.

Jak zaznaczyła Monika Sankowska, choć poznanie swojego bliźniaka krwi jest wspaniałą chwilą, nie każdy dawca szpiku ma taką możliwość. Często zdarza się, że chory na białaczkę biorca umiera. M,in. w intencji tych, którzy takiego wzruszającego momentu nie doczekali, uczestniczy zjazdu będą się modlić w niedzielę, 29 czerwca w kościele św. Rozalii. Mszę św. poprowadzi kapelan fundacyjny, ksiądz Wojciech Jan Mroziński z Bielska-Białej. (red)




23.05.2014
Przedruk ze strony Klubu HDK PCK (http://www.998koscierzyna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=320&Itemid=106) :

Akcja oddania krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku przeprowadzona została 23 maja 2014 roku w godzinach od 9:00 do 13:00 na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Zainicjowana przez strażaków z okazji rocznicy powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy KP PSP w Kościerzynie przebiegła w idealnych warunkach pogodowych, co sprzyjało aby dzielić się najcenniejszym lekiem jakim jest krew, a także rejestracji dawców. Na plac przed komendę PSP przybyło około 30 osób w celu oddani krwi, a 21 aby zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.

W zorganizowaniu akcji wzięli udział komendanci i strażacy Komendy Powiatowej PSP w K-nie, w tym członkowie Klubu HDK PCK, a także Polski Czerwony Krzyż oddział Kościerzyna oraz Kaszubską Fundacje ?Podaruj Dzieciom Nowe Życie? we współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii.

?Strażacy w codziennej służbie wykonują wiele trudnych zadań - gaszą pożary, usuwają skutki wypadków, kataklizmów, ratują często ludzkie życie narażając własne. Pomimo ogromu zajęć w codziennej pracy znajdują czas na honorowe krwiodawstwo. Zachęcają także innych do tej szlachetnej akcji.?

Dziękujemy za pomoc w niesieniu pomocy.












28.04.2014
Kolejna akcja








marzec 2014
Ten rok zapowiada się niezwykle. Już wiemy, że będzie kilka akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Pierwsza z nich już 28 marca.



W tym roku po raz pierwszy mogliśmy przeprowadzić akcję również w Zespole Szkół Drzewnych. W poprzednich latach uczniowie z tej szkoły musieli przejść do "Ogólniaka", żeby oddać próbkę krwi. Dziękujemy nowemu dyrektorowi.




grudzień 2013
Przygotowaliśmy materiały informacyjne na temat dawstwa szpiku. Staramy się w nich obalić mity na temat niebezpieczeństw oddawania komórek macierzystych - popularnie nazywanego oddawaniem szpiku.


PRZYPOMINAMY

Procedura pobierania szpiku

1. Pobranie 10 ml krwi od osoby, która rejestruje sie jako kandydat na dawcę szpiku w rejestrze dawców.

2. Z pobranej próbki krwi wykonywane są badania antygenów zgodności tkankowej HLA.

3. Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do światowego rejestru dawców BMDW. Odtąd dane te są dostepne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.

4. W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i kandydata na dawcę, jest on proszony o oddanie kolejnych 10 ml krwi do dalszych badań HLA i 10 ml do badań wirusologicznych.

5. Bardzo szczegółowe badania krwi zarówno kandydata na dawcę, jak i biorcy mają na celu potwierdzenie zgodności antygenowej miedzy nimi oraz wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemozliwić przeszczepienie.

6. W przypadku całkowitej lub wystarczającej zgodności, przedstawia się kandydatowi na dawcę szczegółową procedurę pobrania szpiku oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości. W tym momencie kandydat podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu, badź nie, swojego szpiku choremu.

7. Po podjeciu decyzji na tak, na kilka tygodni przed planowaną transplantacją, dawcy pobiera się krew do autotransfuzji. Będzie ona podana dawcy z powrotem w trakcie pobierania szpiku.

8. Szpik pobiera sie na 2 sposoby:

- z talerza kości biodrowej. Pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, tak że dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają widoczne żadne trwałe ślady.

- pobranie szpiku metodą separacji komórek z krwi, które technicznie bardzo przypomina zwykłe, honorowe oddawanie krwi.

Wybór metody pobrania nastepuje po uzgodnieniu z dawcą.

9. Szpik pobrany od dawcy zostaje podany pacjentowi do żyły głównej. Jest to zabieg technicznie zbliżony do transfuzji krwi.



Kilkanaście tysięcy takich ulotek zostało przesłanych do kilkudziesięciu szkół w województwie pomorskim.

listopad-grudzień 2014
Pod koniec roku przeprowadziliśmy szkolenia w których łącznie wzięło udział około 200 wolontariuszy - głównie nauczycieli i pielęgniarek.
Wszystkim uczestniczącym serdecznie dziękujemy.






15-16 listopad 2013
W Ośrodku Szarlota koło Kościerzyny odbyło się dwudniowe szkolenie organizowane przez naszą Fundację dla wolontariuszy zajmujących się edukacją i organizowaniem rekrutacji potencjalnych dawców szpiku.
Prelegentami byli: Leszek Kauc i Henryk Ziegert z warszawskiej Fundacji "Przeciwko Leukemii" z którą współpracujemy od początku 10 lat.



Po wykładach, wieczorem zrelaksowaliśmy się trochę. Wieczór umilała nam Weronika Korthals a całość prowadził Konjo.






18.03.2013
Już po raz ósmy przeprowadziliśmy w Kościerzynie akcję rekrutacji potencjalnych dawców szpiku. Tegoroczna rejestracja odbyła się w Ekonomiku, Budowlance i Ogólniaku. Uczniowie z zespołu szkół drzewnych zgłosili się do Ogólniaka.
Miło nam poinformować, że łącznie z Kościerzyny i okolic mamy już zgłoszonych prawie 1700 potencjalnych dawców szpiku.
Na ten moment wiemy, że już pięć osób z tego grona oddało swój szpik ratując w ten sposób "swoich bliźniaków genetycznych".

17.04.2012
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w siódmej akcji organizowanej przez naszą fundację. Za naszym pośrednictwem, do polskiego rejestru PL3, zgłosiło się w tym roku prawie 300 osob, co daje nam łączne około 1400 zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku z Kościerzyny.
W akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele kościerskich szkół ponadpodstawowych
Za zarząd Kaszubskiej Fundacji "Podaruj Dzieciom Nowe Życie" Małgorzata Szczepaniak i Roman Zwiercan Dziękujemy.

Wszystkich poszukujących informacji na temat dawstwa szpiku zapraszam do kontaktu. Adres, mail i numery telefonu znajdują się na pierwszej stronie pod logiem fundacji.

8.04.2011
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w szóstej akcji organizowanej przez naszą fundację. Za naszym pośrednictwem, do rejestru PL3, prowadzonego przez warszawską Fundację Przeciw Leukemii zgłosiły się w tym roku 282 osoby, co daje nam łączne prawie 1100 zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku z Kościerzyny.
Warto dodać, że już dwie osoby z tego grona zostały wytypowane jako dawcy i mogły ocalić dwie, konkretne osoby od niechybnej śmierci.
Za zarząd Kaszubskiej Fundacji "Podaruj Dzieciom Nowe Życie" Małgorzata Szczepaniak i Roman Zwiercan Dziękujemy.

Wszystkich poszukujących informacji na temat dawstwa szpiku zapraszam do kontaktu. Adres, mail i numery telefonu znajdują się na pierwszej stronie pod logiem fundacji.

8.04.2011
8 kwietnia 2011 r., we współpracy z FUNDACJĄ PRZECIWKO LEUKEMII ( http://www.leukemia.pl ) oraz prywatną firmą MEDiGEN Diagnostyka Molekularna ( http://www.medigen.pl ) planujemy kolejną akcję rekrutacji Dawców Szpiku. Akcja odbędzie się w Kościerzynie, już po raz szósty.
Zapraszamy do kościerskich szkół.
Planujemy zacząć o godz. 8.00 w Ekonomiku. Ok 10.00 powinniśmy być w Budowlance a na 12.00 przewidujemy wizytę w Ogólniaku.

Dane, jak co roku, trafią do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.

W poprzednich latach zgłosiło się do nas ponad 800 osób, co w zestawieniu z ok. 24 000 mieszkańców Kościerzyny jest rewelacyjnym wynikiem.
Warto dodać, że już dwóch Kościerzaków oddało swoje komórki macierzyste (szpik) i uratowało komuś życie.

08.04.2010
Podobnie jak w poprzednich czterech latach, akcja bardzo udana. Udało się pozyskać prawie 250 potencjalnych Dawców Szpiku.
Wszystkim biorącym udział, pielęgniarkom, nauczycielom i dyrekcji szkół serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji.
Wolontariuszom za okazane serce wielkie słowa uznania.


22.02.2010
8 kwietnia 2010 r., we współpracy z FUNDACJĄ PRZECIWKO LEUKEMII ( http://www.leukemia.pl ) oraz prywatną firmą MEDiGEN Diagnostyka Molekularna ( http://www.medigen.pl ) planujemy kolejną akcję rekrutacji Dawców Szpiku. Akcja odbędzie się w Kościerzynie, już po raz piąty.
Zapraszamy do kościerskich szkół.
Planujemy zacząć o godz. 8.00 w Ekonomiku. Ok 10.00 powinniśmy być w Budowlance a na 11.30 przewidujemy wizytę w Ogólniaku.
W tym roku po raz pierwszy, będziemy także w Drzewnej, ok. godz. 13.00.

Dane, jak co roku, trafią do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.

21.04.2009
Akcja bardzo udana. Udało się pozyskać do Rejestru ponad 200 potencjalnych Dawców.
Wszystkim zaangażowanym, serdecznie dziękujemy.

08.04.2009
21 kwietnia 2009 r., już po raz czwarty, odbędzie się w Kościerzynie rekrutacja potencjalnych dawców szpiku.
Zapraszamy do kościerskich szkół.
Zaczynamy o godz. 8.00 w Ekonomiku. Ok 10.00 powinniśmy być w Budowlance a na 12.00 przewidujemy wizytę w Ogólniaku.

Dane trafią do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.

14.04.2008
Po raz 3 odbyła się w Kościerzynie rekrutacja dawców szpiku. We współpracy z FUNDACJĄ PRZECIWKO LEUKEMII oraz prywatną firmą MEDiGEN Diagnostyka Molekularna, przy wydatnej pomocy nauczycieli z kościerskich szkół oraz pracujących społecznie pielęgniarek, przebadano 71 potencjalnych Dawców Szpiku.
Byli to jak w poprzednich latach uczniowie szkół w Kościerzynie oraz kilka osób które o naszej akcji dowiedziały się z internetu.
Dane przebadanych trafiły do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.

Samo badanie polegało na oddaniu kilku ml krwi.
Późniejsze, ewentualne oddanie szpiku jest całkowicie bezpieczne i odbywa się dwoma metodami - opis na stronie.

05.06.2007
Pobranie szpiku od pierwszego dawcy z Kościerzyny.
Szczęśliwcem który uratował życie kilkuletniej dziewczynce jest 19 letni Mateusz. Zgłosił się do rejestru podczas ubiegłorocznej rekrutacji w Budowlance.

19.04.2007
We współpracy z FUNDACJĄ PRZECIWKO LEUKEMII ( http://www.leukemia.pl ) oraz prywatną firmą MEDiGEN Diagnostyka Molekularna ( http://www.medigen.pl ) , przy wydatnej pomocy nauczycieli z kościerskich szkół ( dziękujemy P. Małgosi Szczepaniak ) przebadano 133 potencjalnych Dawców Szpiku.
Byli to uczniowie szkół w Kościerzynie (Ekonomik, Budowlanka i Ogólniak), których dane trafiły do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.

11.04.2006
We współpracy z FUNDACJĄ PRZECIWKO LEUKEMII ( http://www.leukemia.pl ) oraz prywatną firmą MEDiGEN Diagnostyka Molekularna ( http://www.medigen.pl ) , przy wydatnej pomocy nauczycieli z kościerskich szkół ( dziękujemy P. Małgosi Szczepaniak ) oraz Pana Henryka Ziegerta ze Szczecinka przebadano 125-ciu potencjalnych Dawców Szpiku.
Byli to uczniowie szkół w Kościerzynie (Ekonomik i Budowlanka), których dane trafiły do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.

03.04.2006
We współpracy z FUNDACJĄ PRZECIWKO LEUKEMII ( http://www.leukemia.pl ) oraz prywatną firmą MEDiGEN Diagnostyka Molekularna ( http://www.medigen.pl ) , przy wydatnej pomocy nauczycieli z Zespołu Szkół w Rumi oraz Pana Henryka Ziegerta ze Szczecinka przebadano 65-ciu potencjalnych Dawców Szpiku.
Byli to uczniowie szkół w Rumii, których dane trafiły do Światowego Banku Dawców Szpiku Kostnego.