Strona główna

Aktualności

Podopieczni

Przekazanie 1% podatku

Statut

Poradnik pacjenta

Czym jest białaczka

Jak zostać Dawcą

Informacja dla Dawców

Pobranie szpiku. Filmy

Labolatoria

Przeszczepy szpiku

Rodzaje transplantacji

Koszty pozyskiwania szpiku

Test dawców

Strategia doboru Dawcy

Prawidłowe wyniki morfologii

Rozliczenie zbiórki publicznej z 2003 r.

Sponsorzy

Baner

Patronujemy:

statystyka83-400 Kościerzyna, ul. Wyspiańskiego 18a, tel./fax (0-58) 680-84-58 w godz. 10.00 - 20.00
oraz tel. kom. 512 327 617, e-mail: kafund@wp.pl

Antygeny zgodności tkankowej (Human Leukocyte Antigen), czyli antygeny transplantacyjne odpowiedzialne za przyjęcie lub odrzucenie przeszczepu, to pokaźna grupa białek występujcych na powierzchniach prawie wszystkich komórek zdolnych do wywolania reakcji immunologicznej.
Skomplikowane procesy zachodzace w organizmie pozwalaja na rozróznianie antygenów wystepujących na własnych komórkach od innych (obcych). Dzięki uruchomieniu tego złożonego procesu, białka HLA odgrywają podstawową role w systemie obrony immunologicznej, zwalczającej infekcję wywołane przez obce organizmy, wirusy, oraz wszelkie substancje o właściwościach antygenowych. Różnorodność antygenowa, która jest błogosławieństwem i podstawą mechanizmu obronnego, jest równocześnie poważną przeszkodą w doborze odpowiedniego dawcy do przeszczepu narządów i tkanek, ponieważ powtarzalność antygenów występuje niezwykle rzadko tj. w stosunku 1:25000.

Każdy z nas dostaje po połowie antygenów HLA od każdego z rodziców
(rysunek 1). Różnice między nimi dyskwalifikują z reguły rodziców jako potencjalnych dawców szpiku dla własnego dziecka.


(rys 1. Cztery możliwe kombinacje w pierwszym pokoleniu potomstwa)

Testy wirusologiczne


Badanie HBV, HCV (wirusy powodujące zapalenie wątroby), HIV (wirusy powodujące AIDS), niektórych wirusów z rodziny herpes (CMV, EBV, HSV).

(dane pozyskane ze strony FIRMY MEDIGEN)