Strona główna

Aktualności

Podopieczni

Przekazanie 1% podatku

Statut

Poradnik pacjenta

Czym jest białaczka

Jak zostać Dawcą

Informacja dla Dawców

Pobranie szpiku. Filmy

Labolatoria

Przeszczepy szpiku

Rodzaje transplantacji

Koszty pozyskiwania szpiku

Test dawców

Strategia doboru Dawcy

Prawidłowe wyniki morfologii

Rozliczenie zbiórki publicznej z 2003 r.

Sponsorzy

Baner

Patronujemy:

statystyka83-400 Kościerzyna, ul. Wyspiańskiego 18a, tel./fax (0-58) 680-84-58 w godz. 10.00 - 20.00
oraz tel. kom. 512 327 617, e-mail: kafund@wp.pl


Nikodem Kolka, 12 lat, choroba: przewlekła choroba ziarniniakowa (CGD), czeka na przeszczep szpiku kostnego.
(Powrót do listy Podopiecznych)


Kłopoty zdrowotne Nikodema rozpoczęły się już w kilka tygodni po przyjściu na świat. Wówczas to po raz pierwszy trafił na oddział szpitalny. Wkrótce potem został pacjentem Oddziału Hematologii Akademii Medycznej w Gdańsku i pozostaje nim do dziś. Powracające co jakiś czas ostre infekcje układu oddechowego sprawiały, że w tym czasie już wielokrotnie musiał być hospitalizowany. Przebyte kilka razy ropne zapalenia węzłów chłonnych kończyły się natomiast zabiegiem chirurgicznym. Wycinki pobierane były z szyi i pod pachami. Najpoważniejszy i zarazem ostatni z nich, lobektomia lewego płuca (usunięty został fragment górnego płata), wykonany został jesienią 2006 roku. Nietypowość i rzadkość jego dolegliwości może potwierdzić choćby fakt, że przez długi czas lekarze nie byli w stanie znaleźć przyczyn powracających i wyjątkowo opornie leczonych chorób.

Kompletna diagnoza nastąpiła bowiem dopiero przed trzema laty. Okazuje się, że od początku wszystkiemu winna jest tzw. CGD, a więc Przewlekła Choroba Ziarniniakowa, która sprawia, że układ odpornościowy Nikodema nie radzi sobie z najdrobniejszymi nawet infekcjami. Jego obecny stan nie wymaga co prawda hospitalizacji, ale systematycznych badań kontrolnych i codziennego przyjmowania garści leków osłonowych i przeciwgrzybicznych. Nie może być jednak mowy o uczęszczaniu do szkoły, wspólnych zabawach z rówieśnikami czy szeregu innych, prozaicznych dla innych dzieci czynnościach. Groźne jest nawet zwykłe przeziębienie, które bez wyraźnych objawów może się w każdej chwili przekształcić w zaawansowane zapalenie płuc, które przy wadliwym układzie immunologicznym stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia.

W ostatnim czasie zarówno dla nas, jak i dla Nikodema zapaliła się jednak iskierka nadziei. Nikodem ma wielką szansę na "normalne" funkcjonowanie. Został zakwalifikowany na przeszczep szpiku kostnego, który jest jedynym sposobem na zwyciężenie tej choroby. Choć sam zabieg jest refundowany, koszty leczenia i "okołoprzeszczepowe" są tak jak dla każdej przeciętnej rodziny, wręcz ogromne.

Agnieszka i Józef Kolka, rodzice Nikodema

Zaświadczenie lekarskie dot. choroby Nikodema

Telefony kontaktowe:
509-610-488 (matka)
512-387-425 (brat Bartek)
e-mail: nikodemek@o2.plW sprawie ewentualnej donacji proszę kontaktować się bezpośrednio z Rodziną.